Uluslararası Ödül Başvuruları İçin İpuçları

Son yıllarda ülkemizden birçok şirket uluslararası ödüllere başvuru yapıp, önemli dereceler alıyor. Bu süreçte en kritik konu, çalışmamızı ve elde ettiğimiz sonuçları jüriye aktarabileceğimiz bir başvuru içeriği oluşturmaktır.

Ben de şimdiye kadar kazanmış olduğum ödüllerden ve danışmanlık tecrübelerimden yola çıkarak, özellikle uluslararası ödül yolculuğunuzda fayda sağlayacağını düşündüğüm ipuçlarını yazmaya çalıştım.

Aklınıza takılan bir konu olursa benimle iletişime geçebilirsiniz.

Analiz – tasarım – değerlendirme – vizyon doğrultusunda ilerleyin; Genellikle başarılı olan projelerle ödül başvurusu yaparız. Bu da bizi sonucun mükemmelliği çukuruna çeker. Neredeyse tüm uluslararası ödüller sizden projenin / çalışmanın başında nasıl bir ihtiyaç analizi yaptığınızı, sunduğunuz çözümün alternatiflerini değerlendirdiğinizi, doğru tasarımı yaptığınızı, ihtiyaç analizindeki açıklarınızdan yola çıkarak doğru hedef koyduğunuzu ve bu hedefleri ölçtüğünüzü, en son olarak da bir gelecek vizyonunuzun olduğunu görmek ister.

Bir hikaye anlatın; Herşeyden önce jürinin dikkatini çekip, canlı tutmanız gerekmektedir. Sunum veya yerinde denetim gibi uygulamaları olan ödüllerde bu çok zor değil ancak bir çok uluslararası ödül başvuru formu üzerinden ilerler (daha önce belirlenmiş veya serbest format olabilir). Dolayısıyla başvurunuzun en başından, en sonuna kadar bir bütün halinde ve okuyanın empati kurmasını sağlayabilecek şekilde ilerlemesi ilerlemesi için hikaye anlatmak en doğru şeçimdir.

En iyi olduğunuzu kanıtlayın; Çok başarılı bir çalışmanız ve etki yaratacak bir hikayeniz olabilir. Ancak başvuru içinde bu etkiyi ispatlamanız gerekecektir. Dolayısıyla, “çok güzel geribildirimler aldık”, “değerlendirme sonuçlarımız harikaydı” şeklinde bir yazım sizi kurtarmayacaktır.

Yönergeleri okuyun; Yönergeleri okuduğunuzdan ve değerlendirme kriterlerini dikkatlice değerlendirdiğinizden ve tüm soruları tam olarak istenilen şekilde yanıtladığınızdan emin olun. Her ödülün kriterleri kendi içinde farklılık gösterecektir, bu nedenle daima iki kez kontrol edin.
Bir hatırlatma: Şimdiye kadar soru sordu diye elenen şirket görmedim. Sorulan veya istenilen şeylerden emin değilseniz mutlaka sorun.

Paydaşlardan, müşterilerinizden görüş alın; İdeal bir başvuru içinde proje sponsoru, özellikle yönetim – üst yönetim seviyesindeki paydaşların veya müşterinizin görüşlerine yer vermek her zaman faydalıdır. Bunun dışında size farklı bir bakış açısıyla katkı sağlayabilirler.

Başvurunuzu gerçekten bağımsız şekilde gözden geçirecek birini bulun; Ben bu alanda çalışıyorum, benimle çalışın diye söylemiyorum. Bir jüri olarak şirketinizin, sektörünüzün durumunu, şirketinizde kullandığınız programları vb. konuları bilmiyor olabiliriz. Dışarıdan farklı bir göz size rahatlıkla anlamadığı yerleri söyleyebilir.

Başarısız olduğunuzu düşünün; Çok iyi bir projeniz ve çıktılarınız var. Çok güzel bir başvuru yazımı yaptınız. Yine de başarız olduğunuzu hayal edin. Neden elenirdiniz? Başarılı olmak için neyi değiştirir ve tekrar başvururdunuz? Bu iyi bir tekniktir. Son kontrollerde çok işe yarar.

Görselleri akıllıca kullanın; Bir resim bin kelimeyi söyler ancak kötü kullanılan grafikler, diyagramlar ve fotoğraflar aslında iyiden daha fazla zarar verebilir. Birçok başvuruda görsel kullanımı veya sayfa sayısı sınırlandırılmıştır. Bu nedenle zaten az sayıda görsel kullanabilirsiniz. Görselleri ancak anlamlı oldukları takdirde kullanmanız gerekir.
Ayrıca, jüriler başvuruyu okurken kullandığınız görselin anlamını bilmek veya üzerinde Türkçe yazan bir yazıyı İngilizce’ye çevirmek zorunda değiller. Tanıtmadığınız, üzerine yorum yapmadığınız görseller düşündüğünüz kadar etki yaratmayacaktır.

Detay yazmak tuzağına düşmeyin; Başvuru sürecindeki en büyük tuzak “ne yaptığımıza” fazla odaklanmaktır. Ödüllerin yaptığınız çalışmalar kadar, başardıklarınızla da ilgilidir. Kısaca ikisini dengeleyin.

Ödülleri sürekli iyileştirme için kullanın; Birçok ödül jüri değerlendirmelerini ve geribildirimlerini sizinle paylaşır (vermiyorlarsa, istemenizi tavsiye ederim). Farklı bir gözden geribildirim almak süreçlerinizi geliştirmenize fayda sağlayacaktır.

Tekrar kullanım önemlidir; Başvuru hazırmak çok ciddi bir zamanınızı alacaktır. Bu başvurunuzu mutlaka farklı ulusal veya uluslararası ödül başvurularında da kullanın.

Kurumsal ödüller ile diğer yazılarıma ve önerilerime buradan ulaşabilirsiniz.

Bu blogu, kurumsal akademilerin yapılandırılması, kurumsal eğitim ve gelişim, yetenek yönetimi, yetkinlik analizi, öğrenme yolculuğu tasarımı, öğretim tasarımı, iç eğitmenlik, gelişim faaliyetlerinin tutundurulması ve kültürel dönüşüm konularında bilgi, deneyim ve uygulamalar paylaşmak oluşturdum. Ele aldığım herhangi bir konu ile ilgili sorunuz ya da yayınlanmasını istediğiniz bir konu öneriniz olduğunda gunduz.guldamlasi@outlook.com e-posta adresinden veya Bize Ulaşın sayfasından bana ulaşmanızı rica ediyorum.