kurumsal-egitimin-tanimi-ve-amaci

Kurumsal Akademi Tasarımı

Günümüzün zorlu iş ortamı, hızla değişen müşteri ihtiyaçları ile birleştiğinde kurumların stratejilerini, çalışanlardan bekledikleri katkıları ve rolleri yeniden tanımlaması gerekmektedir. Bu dönüşüm sürecinde eğitim ve gelişim birimlerinin çok önemli bir rolü bulunmaktadır.

Bununla birlikte rekabetin, değişimin ihtiyacının ve belirsizliğin artması üst yönetimin, özellikle geleneksel ve dönemsel eğitim faaliyetlerine yönelik her yatırımı sorgulamasına ve gelişim faaliyetlerinin uzun vadeli ticari etkileri değerlendirmelerine yönlendirmektedir.

Sınırlı kaynaklara ve sıkı bütçelere sahip olan eğitim ve gelişim birimlerinin stratejik olarak düşünmeleri, proaktif bir şekilde hareket etmeleri ve şirketin stratejisine katkıda bulunmaları, tüm çalışanların becerilerini ve mesleki gelişimlerini desteklemesi gerekmektedir.

Bahsettiğimiz bu hedefler, talebe yönelik, reaktif ve prosedürlere yoğunlaşan eğitim yaklaşımıyla değil, stratejik ve bütünsel bir yaklaşım sunan Kurumsal Akademiler ile elde edilebilir.

Kurumsal Akademi Nedir?

Bir Kurumsal Akademi, şirketin stratejiklerini ve iş gereksinimlerini gerçekleştirebilmesi için organizasyonun yeteneklerini geliştirirken, çalışanların bireysel ve mesleki gelişimleri çeşitlendirilmiş gelişim kaynakları sunan eğitim ve gelişim birimidir (merkezidir).

Bu nedenle, kurumsal akademilerin faaliyetlerinde üst yönetim, eğitim ve gelişim sürecine aktif olarak dahil olarak, gelişim faaliyetlerini şirket için rekabet avantajı yaratacak hale getirir.

Neden Kurumsal Akademi?

– Kurumsal akademiler şirketin stratejik önceliklerine katkıda bulunacak şekilde tasarlanmış ve özelleştirilmiştir.
– Şirketin öğrenme yapısı ile şirket stratejileri ve hedefleri arasındaki uyumu oluşturmak için proaktif çalışan bir iş ortağı olarak hareket eder.
– Koçluk ve mentorluk gibi uygulamalar ile şirketin hedeflerine ulaşmasını sağlar.
– Kurumsal bilgiyi ve hafızayı yazılı hale getirmekten ve şirket içinde yayılmasının sağlanmasından sorumludur.

– Beklenen organizasyon kültürünün oluşturulması için önemli bir kanaldır. Aynı zamanda büyüme sürecinde kültürün aktarılmasını ve korunmasını sağlar.

– Kurumsal akademiler şirketin bilgi ve deneyimlerini aktarmak için iç eğitmenleri veya yöneticileri (leaders as teachers) kullandığından orta ve uzun vadeli maliyet avantajı sağlar.
– Kurumsal akademiler formal ve informal eğitim faaliyetlerini birlikte kullandıkları için kritik pozisyonlar hariç bireylerin gelişimlerinin maliyetlerinde optimizasyon sağlayacaktır.
– Eğitim ve gelişim faaliyetleri şirketin iş stratejilerine ve hedeflerine katkı sağlayacak şekilde tasarlandığından, yatırımların geri dönüşü de şirkete karlılığına veya verimliliğine etki edecektir.

– Kurumsal akademiler çalışanların kendi gelişimlerinin sorumluluğunu aldıkları sürdürülebilir, bireysel ve mesleki gelişim faaliyetleri sunar. Bu faaliyetlerin işveren markası oluşturma ve çalışan bağlılığı yaratmada olumlu katkıları vardır.

Size Neler Sunabiliriz?

– Şirket stratejilerine yönelik kurumsal akademi vizyon, misyon ve stratejik hedeflerinin belirlenmesi. Üst yönetim veya yönetim ekipleri ile çalıştaylar yapılması.
– Mevcut eğitim ve gelişim süreçlerinizin gözden geçirilmesi.
– Kurumsal akademi kurulum sürecinizin yönetilmesi veya bu süreçte ilgili ekiplerinize destek olunması.
– Sadece çalışanlarınız için değil, paydaşlarınızın da ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kurumsal akademi modelinizin oluşturulması.
– Eğitim ve gelişim prosedürlerinizin ve dokümanlarının oluşturulması.
– Şirketin kurumsal bilgi ve deneyimini dokümante edecek öğretim tasarımı çalışmalarının yapılması, konu uzmanlarının veya iç eğitmenlerin seçilmesi veya geliştirilmesi.
– Eğitim ve gelişim profesyonellerine mentorluk yapılması.
– Eğitim ve gelişim süreçlerinin pazarlanması için görsel tasarım çalışmaları yapılması.
– Eğitim teknolojileri süreçlerinizin tanımlanması ve desteklenmesi.
– Oryantasyon programlarının veya gelişim okullarının tasarlanması, ölçümlenmesi.
– Öğrenme deneyimi ve deneyim tasarımı çalışmalarının yapılması.
– Örgütsel, fonksiyonel veya bireysel ihtiyaç analizi çalışmalarının yapılması.

Kurumsal akademiler ile ilgili aşağıdaki yazılarımı inceleyebilirsiniz.

 • Zor Zamanlarda Şirketlerin Yanındaki Güç: Kurumsal Gelişim

  Ülke ekonomimiz zor bir dönemden geçiyor. Döviz kurlarındaki artış ve piyasalardaki belirsizlik pek çok firmanın eğitim ve gelişim bütçelerini kısmasına neden oldu. Oysa araştırmalar ve deneyimlerimiz iyi yürütülen bir eğitim ve gelişim stratejisinin önemli bir rekabet avantajı sağlayabileceğini gösteriyor. Bazı sektörlerde eğitim ve gelişim organizasyon için en önemli rekabet faktörü bile olabilir. Ben de sizinle

  02/09/2018
 • Kurumsal Akademiler için Kritik Başarı Faktörleri – 2

  Bir önceki yazımda kurumsal akademilerin başarısını, varlığını, sürdürülebilirliğini destekleyen 6 başarı faktörüne yer vermiştim. Bu yazımda kalan 6 maddeye yer vereceğim. Yazının ilk bölümüne buradan ulaşabilirsiniz. Mutlaka Öğrenmenin İşe Aktarımını Sağlayın Şirketlerde kurumsal akademilerin operasyonel olarak görülmesinin temel nedeni gelişim faaliyetlerinin işe sınırlı derecede aktarılmasıdır. Bu sorun gelişim faaliyetinin içeriğinin ihtiyaca ne derecede uygun olduğunun

  18/07/2018
 • Kurumsal Akademiler için Kritik Başarı Faktörleri – 1

  Hepimizin bildiği gibi kurumsal akademilerin başarısını, varlığını, sürdürülebilirliğini destekleyen başarı faktörleri vardır. Ben tecrübelerimden yola çıkarak sizler için 12 maddede bu faktörleri özetlemeye çalıştım. Umarım kurumsal akademi stratejilerinize faydası olur. (Uzun bir yazı olacak bu nedenle 2 bölümde yazıyorum.) Kurumsal Akademinin Rolünü ve Stratejilerini Netleştirin Kurumsal üniversiteler, akademiler farklı amaçlarla oluşturulabilir (Kurumsal akademilerin hizmet modelleri

  17/07/2018
 • Kurumsal Akademi Hizmet Modelleri

  Bir kurumsal akademi, bağlı bulunduğu şirketin stratejileri, ihtiyaçları, kültürü gibi değişkenler düşünüldüğünde birden fazla amaçla kurulabilir. Ben de sizlerle kabul görmüş kurumsal akademi hizmet modellerini paylaşmak istiyorum.

  16/07/2018
 • ADDIE’yi Tanıyalım: Analiz

  Kurumsal öğretim tasarımından bu yazımda kısaca bahsetmiştim. Artık ADDIE’ye daha detaylı bakmamızın zamanının geldiğini düşünüyorum. Kısa bir hatırlatma ile başlayalım; ADDIE her harfin modelin ana aşamalarından birisine karşılık geldiği bir kısaltmadır: Analiz (A), Tasarım (D), Geliştirme (D), Uygulama (I) ve Değerlendirme (E). ADDIE modeli 1970’lerin sonunda Florida State University, Eğitim Teknolojisi Merkezi’nde geliştirilmiştir. Neredeyse elli

  15/07/2018
 • Dünya’nın En Büyük Kurumsal Akademileri

  Dünya’da en çok tanınan kurumsal akademilerin kimler ve ortak noktaları neler? Bu infografik bize bunu özetliyor. Çalışanlar için eğitim ve gelişim programları tasarlanması Yönetim ve gelişim programları geliştirilmesi Stratejik işe alım ve kariyer planlama Yeni teknolojilerle becerilerin birleştirilmesi Kurum kültürünün yayılımının sağlanması ve bağlılığın pekiştirilmesi Çalışanların motive edilmesi ve elde tutulması Orta ve üst düzey yöneticilerin

  13/07/2018
 • Öğrenmenin Verileştirilmesi

  Kurumsal eğitimin yoğun olarak şirketlerin gündemine girdiği son 25-30 yılda, veri ve ölçümlemenin insan kaynaklarında ve eğitimdeki yeri büyük bir değişimle çok yukarılara taşınmaya başladı. Bu değişimde en önemli pay sahibi ise büyük veri (Big Data).

  12/07/2018
 • Yeni Bir Dönemin Başlangıcı

  Son 20-25 yılda kurumsal eğitim birkaç önemli değişimden geçti. 1980’ler ve 1990’ların başları, kurumsal üniversite dönemiydi. Şirketler, teknik, davranışsal ve liderlik alanlarında çalışanlarının becerilerini geliştirmek için merkezi eğitim fonksiyonları oluşturdular. Ekonomi büyüyordu, böylece şirketler bu fonksiyonlara yatırım yapıp, çalışanlarının gelişimini destekleyecek uzun vadeli gelişim programları oluşturdular.

  11/07/2018
size nasıl yardımcı olabilirim?

Kurumsal akademilerin kurulması, geliştirilmesi, gelişim okullarının tasarlanması, iç eğitmen veya konu uzmanları ile eğitimlerin tasarlanması, eğitim teknolojileri çözümlerinin gelişim yapısına entegre edilmesi, teknik ve davranışsal yetkinliklerin tanımlanması ve gelişim yollarının oluşturulması için çalışıyorum. Siz de ihtiyaçlarınız veya işbirliği imkanları için bana ulaşabilirsiniz.

Kurumunuzda ihtiyacınız olan tüm gelişim ihtiyaçları için bize ulaşabilirsiniz.