calisan-deneyimi-tasarimi

Çalışan Deneyimi Tasarımı

Bir kurumun başarısı çalışanları ile başlar ve biter. Bu başarının sağlanabilmesi için çalışanların işlerine daha çok odaklanıp, sonuç üretmelerini destekleyecek süreçler veya ortamlar tasarlamak çok önemli bir hale gelmiş durumda.

Bu süreçleri veya ortamları tasarlarken şirket kültürünüz ile çalışanlarınız için önemli olabilecek veya fark yaratabilecek esneklik, ödüllendirme, teknoloji, iletişim, gelişim fırsatları, net hedefler ve vizyon, anlamlı iş gibi unsurların dengeli bir şekilde karışması ve gerekmektedir.

Çalışan Deneyimi ise tam da bu noktada devreye girip, Tasarım Odaklı Düşünme yöntemlerini kullanarak çalışanların tüm yaşam döngüsü içinde karşılaştığı süreçleri veya ortamları, şirketin başarısını arttıracak ve çalışanların daha mutlu bir şekilde çalışmasını sağlayacak hale getirmektedir.

Çalışan deneyimi, bir çalışanın kuruluşunuzla yaptığı yolculuktur. Çalışanlar veya kurum için önemli kilometre taşlarından kişisel ilişkilere, teknoloji kullanımından fiziksel çalışma ortamına kadar Çalışan Yaşam Döngüsü (adayı çekme, işe alım, işe uyum, gelişim, yetenek yönetimi, elde tutma, çıkış süreci) içindeki her şeyi içerir.

Size Neler Sunabiliriz?

– İş süreçlerinizin (özellikle insan kaynakları, yetenek yönetimi ve gelişim süreçlerinizi) deneyim haritalarının oluşturulması.
– Oryantasyon ve işe uyum süreçlerinizin çalışanlara mükemmel bir deneyim sağlayacak şekilde tasarlanması.
– Tasarım odaklı düşünme çalışmaları ile şirket genelindeki süreç sorunlarının çözülmesinin sağlanması.

Tasarım odaklı düşünme ve çalışan deneyimi ile ilgili aşağıdaki yazılarımı inceleyebilirsiniz.

  • Çalışanların Deneyimlerini Haritalandırmak

    Çalışanların, özellikle insan kaynakları süreçlerinde yaşadığı deneyimlerin haritalandırılması son zamanlarda şirketlerin gündeminde daha fazla yer almaya başladı. Ben de bu yazımda hem bizim bu süreci nasıl yürüttüğümüzden hem de çalışanların veya şirketlerin nasıl fayda sağlayabileceğinden bahsedeceğim. Öncelikle deneyimi haritalandırmak için çalışanların şirketteki yolculuğunu bilmek gerekmekte. Çalışan yolculuğu, çalışanın şirkete iş başvurusunda bulunduğu ve şirketten ayrıldığı

    21/12/2018
  • Tasarım Odaklı Düşünme İnsan Kaynaklarında Nasıl Kullanılabilir?

    İç-dış müşteri memnuniyetinin çok daha önemli hale geldiği günümüzde, insanı odağına alan problem çözme, inovasyon veya iş geliştirme yaklaşımları ürün, servis ve süreç tasarımında çok önemli bir hale geldi. Tasarım Odaklı Düşünme (Design Thinking) doğası gereği insanı odağa alarak çalışanların, kullanıcıların veya müşterilerin iş süreçlerini iyileştirmeye ve problemlere çözüm üretmeye destek olur ve en iyi

    17/12/2018
size nasıl yardımcı olabilirim?

Kurumsal akademilerin kurulması, geliştirilmesi, gelişim okullarının tasarlanması, iç eğitmen veya konu uzmanları ile eğitimlerin tasarlanması, eğitim teknolojileri çözümlerinin gelişim yapısına entegre edilmesi, teknik ve davranışsal yetkinliklerin tanımlanması ve gelişim yollarının oluşturulması için çalışıyorum. Siz de ihtiyaçlarınız veya işbirliği imkanları için bana ulaşabilirsiniz.

Kurumunuzda ihtiyacınız olan tüm gelişim ihtiyaçları için bize ulaşabilirsiniz.