KoçSistem Yetenek Yönetim Sistemi “Orion”

#ikbloggerlarışirketlerde projesi kapsamında Türkiye’nin en köklü ve lider yerli sermayeli bilgi teknolojileri şirketi olan KoçSistem’e misafir oldum ve İnsan Kaynakları Direktörü Vedat Korkmaz ve Ücretlendirme ve Yan Haklar Yöneticisi Burcu Özüiyi Gülaç’dan KoçSistem Yetenek Yönetim Sistemi “Orion”u dinledim.

“Orion (Avcı Takımyıldızı); gökyüzünde hem güney, hem de kuzey yarıküresinde bulunan ve bu sayede tüm dünyadan görülebilen, oldukça parlak yıldızlardan oluşan dolayısıyla da kolay bulunabilinen takım yıldızı”.

“Kariyer için tek yol yöneticilik değildir” mottosu ile yola çıkan ve çalışan gelişimi, organizasyonun gelişimi, alan uzmanlıklarının yaygınlaşması, çalışanların kendi iş aileleri içinde nasıl ilerleyebilecekleri ilişkin kariyer haritalarının oluşturulması, yöneticilerin çalışanlarını ve çalışanların kendilerini değerlendirip gelişim planlarını yapacakları bir platformun oluşturulması, terfi, potansiyel belirleme, performans yönetimi, kaynak planlama ve işe alım süreçlerinde bu proje çıktılarının bir araç olarak kullanılması amacıyla başlayan Orion, yönetici ve alan uzmanlarından oluşan 50 kişilik bir proje ekibinin çalıştığı projenin ürünü olarak, 2011 Nisan’da canlı uygulamaya alındı.

Bilgi teknolojileri sektörü teknik uzmanlığın çok büyük önem kazandığı sektörlerin başında geliyor. KoçSistem de Orion Projesi ile çalışanların uzmanlık alanlarında kendi kariyer yollarında ilerlemeleri için teşvik edebilecekleri, onların kendi alanlarında en iyisi olmaları için desteklenebilecekleri bir yol haritası sunuyor.

Bu doğrultuda alıştığımız uzmanlıktan yöneticiliğe giden yol sürecinden farklı olarak dikey uzmanlaşma imkanı sunuyor. Bu şekilde dikey uzmanlaşmış bir çalışan yönetim seviyesindeki bir çalışanla aynı veya daha fazla haklara sahip olabiliyor.

Şirket içi teknik uzmanların oluşması;
Kuruma; çalışan motivasyonu, tutarlı beceriler, daha yüksek performans, yetkin çalışan havuzu, müşteri memnuniyeti, kaynak yönetimi
Çalışana; İlerleme için açıkça tanımlanmış kariyer yolları ve gelişim haritaları, profesyonel becerileri geliştirme imkanı, yeni olanaklar ve fırsatlar
Müşteriye; Yetkin ekipler ile çalışma, daha yüksek performans, daha düşük risk imkanları sunuyor.

Tüm bunlar dışında uzun vadede farkındalık çalışan gelişimi şirket gelişimi sonuçlarını da hedefleniyor.

KoçSistem Orion Sistemi’ni organizasyondan bağımsız olarak oluşturduğu 6 iş ailesini temel alarak oturtmuş durumda. Bu iş ailelerine bağlı 103 disiplin ve bu disiplinlere bağlı 351 pozisyon bulunmakta.

İş Ailesi > Alt İş Ailesi > Disiplin > Pozisyon şeklinde bir metodoloji izlenmiş durumda. Bir örnek vermek gerekirse; Teknik > Bilgi Teknolojileri Uzmanlığı > İletişim Ağları Uzmanlığı > İletişim Ağları Uzmanı şeklinde düşünebiliriz.

Sistem içindeki tüm pozisyonlar; sorumluluk alanı (iş gereksinimi ve yönetici görüşü), eğitim ve deneyim, teknik ve davranışsal yetkinlik değerlendirmeleri, gelişim planlarının gerçekleşmesi, performans göstergeleri gibi alanlarda değerlendiriliyor.

Bu süreç içinde beni en çok etkileyen 2 konu;
1- Tüm çalışanlar ilgili pozisyonların kariyer haritaları ve gelişim planları intranet sitesi üzerinden erişebiliyorlar. Böylelikle kariyerler planlarını yapma şansı buluyorlar.
2- İlgili tüm pozisyonlar için iş tanımları, sorumluluk alanları, performans göstergeleri, beklenen eğitim ve deneyim kriterleri ve her teknik yetkinlik için pozisyona bağlı beklenen yetkinlik seviyesi belirlenmiş durumda.

Peki süreç nasıl işliyor?
− Öncelikle uzmanlaşacağı alanın çalışanların mevcut iş tanımı ile uyumlu olması, çalışanın mevcut pozisyonunda en az 1 yıl çalışmış olması bekleniyor.
− Bu uzmanlık alanında şirket içi gereksinim olması gerekiyor.
− Çalışanın performans değerlendirme sonuçları, eğitim ve deneyimi, teknik ve davranışsal yetkinlik değerlendirmeleri çalışanın yöneticisi tarafından Ön Terfi Kurulu’na iletiliyor.
− Ön Terfi Kurulu çalışanı değerlendiriyor ve Terfi Kurulu’na gönderiyor
− Terfi Kurulu tarafından onaylanan kademe geçişleri çalışana bildiriliyor.

Süreç içinde 2 önemli kuruldan bahsettik aslında Orion’un diğer yetenek yönetim sistemlerinden ayıran en önemli fark da bu kurullardan geliyor; ön terfi kurulu sistemi ile çalışanların terfi ve gelişimlerinde yine çalışanlar önemli bir role sahipler.

Ben şahsen Orion uygulamasının dikey kariyer yolları kapalı ve teknik uzmanlığın önemli olduğu şirketler için örnek alınması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca #ikbloggerlarışirketlerde projesini hayata geçiren Artemiz Güler, Ayşe Kirman, Ezgi Feda ve Burçin Şoray Erdağ’a, projede yer alan KoçSistem’e, Vedat Korkmaz ve Burcu Özüiyi Gülaç’a teşekkür ediyorum.

KoçSistem’i sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.
Facebook
Linkedin
Twitter (KoçSistem)
Twitter (KoçSistem Kariyer)
Pinterest

KoçSistem’in internet sitesine buradan erişebilirsiniz.
Orion hakkındaki genel bilgilendirmeye buradan ulaşabilirsiniz.

Bu blogu, kurumsal akademilerin yapılandırılması, kurumsal eğitim ve gelişim, yetenek yönetimi, yetkinlik analizi, öğrenme yolculuğu tasarımı, öğretim tasarımı, iç eğitmenlik, gelişim faaliyetlerinin tutundurulması ve kültürel dönüşüm konularında bilgi, deneyim ve uygulamalar paylaşmak oluşturdum. Ele aldığım herhangi bir konu ile ilgili sorunuz ya da yayınlanmasını istediğiniz bir konu öneriniz olduğunda gunduz.guldamlasi@outlook.com e-posta adresinden veya Bize Ulaşın sayfasından bana ulaşmanızı rica ediyorum.