HCM Excellence Awards’da Tofaş’a 4 Ödül

Tofaş Akademi olarak Amerika merkezli Brandon Hall Group tarafından düzenlenen HCM Excellence Awards’da 4 farklı dalda mükemmelik ödülüne layık olduk. Sizler ile ödül alan bu uygulamaların detaylarını paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

(Best Use of Blended Learning – Silver) POTA Potansiyel Akademisi
Türkiye’de 45 yıldır otomotiv sektörüne öncülük eden Tofaş olarak geleceğimiz için çok kritik planları hayata geçirdiğimiz, geleceğimizi şekillendirdiğimiz bir dönem içerisindeyiz. Küresel çaplı Ar-Ge ve üretim deneyimimizle ortaya koyduğumuz dev yatırımlar ve lanse edeceğimiz yeni ürünlerimizle yeni bir geleceğe hazırlanıyoruz. Bu idealimiz kapsamında Tofaş’ın gelecekteki liderleri olacak potansiyel arkadaşlarımızın sahip olduları yetkinlikleri daha da geliştirerek geleceğin liderlerini ve Tofaş’ı geleceğe hazırlamak için POTA Potansiyel Akademisi programı tasarladık.

POTA Potansiyel Akademisi’nin amacı katılımcılarının çalışmalarına farklı açılardan bakmalarını, mükemmele ulaşmak için tüm iş yapış biçimlerinizi sorgulamalarını, global ve yerel değerleri, trendleri ve gelişim ve değişim fırsatlarını takip etmelerini sağlamaktır. 2008 yılından beri devam eden POTA Potansiyel Akademi, uzman ve yönetici olmak üzere 2 ünvan seviyesindeki potansiyel çalışanlar için ünvanın ihtiyaçlarına paralel olarak dizayn edilmiştir. Insead, London School of Economics, Koç Üniversitesi gibi dünyaca kabul gören kurumların programlarına da yer verilen POTA içerisinde 8 farklı öğrenme metodu kullanılmaktadır. Program mentorluk, üst yönetim buluşmaları, bireysel gelişim danışmanlığı, liderlik eğitimleri gibi içerikleri kapsamaktadır.

(Best Sourcing & Assessment Strategy – Silver) PROVA/PROVA+ Staj Programı
Üniversite öğrencilerine otomotiv ve üretim sektörünü tanıtmak ve bu alandaki projelerini hayata geçirmek için imkan yaratmayı hedeflediğimiz ROVA ve PROVA+ programları bizim için sadece bir staj programı değil, herkesin kazandığı bir gelişim ortaklığı projesi. Bu süreçte öğrenciler otomotiv sektörünün en iyileri ile çalışarak kendilerini geliştirme fırsatını yakalarken Tofaş olarak biz de otomotiv tutkumuzu paylaşacak takım arkadaşları kazanıyoruz.

PROVA programı ile öğrencilerin vizyonerlik, iletişim, bütünsel bakış ve sürekli iyileştirme gibi becerilerini geliştirmek için destek oluyoruz. PROVA ile kurduğumuz gelişim ortaklığı sayesinde, üniversite öğrencilerinin yeni projelere imza atmasını sağlıyor ve gelişimlerine rehberlik ediyoruz. Bu rehberlik boyunca iş yaşamında profesyonellik, sunum teknikleri, iş yerinde iletişim, özgeçmiş hazırlama, problem çözme teknikleri ve daha pek çok eğitim gelişim faaliyeti ile de PROVA stajyerlerimizi destekliyoruz.

PROVA ile üniversite öğrencileri gerek dönem içinde ve gerekse yaz dönemi boyunca Tofaş için önem taşıyan projelerde çalışma imkanı elde ediyor, ilgi alanları ve becerileri göz önünde bulundurarak projelerde görevlendiriliyorlar. Süreç boyunca bir takıma ait olmanın, birlikte başarmanın hazzını yaşıyorlar ve gerçekleştirdikleri projelerin paylaşımını gerçekleştiriyorlar. Tofaş’ta çalışma ortamını yaşayarak öğreniyor ve yaşam boyu kullanabilecekleri proje yönetimi becerilerini de kazanıyorlar.

PROVA ve PROVA+ süreçlerinden yılda yaklaşık 120 üniversite öğrencisi yararlanabiliyor.

(Best Candidate Experience – Bronze) Stajyer Seçim Süreci

Her yıl Aralık-Şubat ve Mayıs-Haziran dönemlerinde kariyer.net üzerinden yapılan başvuruları insan kaynakları ve birim temsilcilerimizden oluşan ekiplerimizin belirlediği kriterleri göz önünde bulundurarak değerlendiriyoruz. Belirlenen aday havuzundaki öğrencilerimizle öncelikle HR Venue aracılığı ile online mülakat gerçekleştiriyor, sonrasında ise uygun bulunan adaylar ile yüz yüze mülakat için Bursa’daki fabrikamıza davet ediyoruz. İlgili birimlerin yönetim ekipleri ve insan kaynakları işe alım uzmanlarının katıldığı yetkinlik bazlı mülakatlar sonucunda belirlenen projelere uygun adayların seçimi gerçekleştiriyoruz.

Bu süreci bizim için önemli yapan asıl nokta, seçim sürecinden geçen stajyerlerimizin birimler tarafından belirlenen projeler ile tam olarak eşleşmesi ve staj sürelerinin sonunda kazandıkları başarılara göre staj yaptıkları birimde veya kendilerini izleyen birimler tarafından işe alım talebinin oluşmasıdır.

(Best Advance in Learning Management Technology – Bronze) Tofaş Akademi Bayi Portalı

Bayi çalışanlarımız için yenilikçi bir insan kaynakları, eğitim, gelişim, iletişim ortamı yaratarak ihtiyaç duydukları bilgi, haber ve eğitimlere daha hızlı ve kolay erişebilmelerini sağlamak ve insan kaynakları, performans, hedef süreçlerinin yönetilmesi amacıyla oluşturduğumuz Tofaş Akademi Bayi Portalı sayesinde; bugün yaklaşık 8.000 çalışma arkadaşımıza gelişim imkanı sunuyoruz.

Yoğun şekilde sürdürülen e-öğrenme faaliyetlerinin yanı sıra sürekli güncellenen ve zenginleşen içerikleriyle bayi gelişimini desteklemeye devam ediyoruz.

Kurumsal ödüller ile diğer yazılarıma ve önerilerime buradan ulaşabilirsiniz.

Bu blogu, kurumsal akademilerin yapılandırılması, kurumsal eğitim ve gelişim, yetenek yönetimi, yetkinlik analizi, öğrenme yolculuğu tasarımı, öğretim tasarımı, iç eğitmenlik, gelişim faaliyetlerinin tutundurulması ve kültürel dönüşüm konularında bilgi, deneyim ve uygulamalar paylaşmak oluşturdum. Ele aldığım herhangi bir konu ile ilgili sorunuz ya da yayınlanmasını istediğiniz bir konu öneriniz olduğunda gunduz.guldamlasi@outlook.com e-posta adresinden veya Bize Ulaşın sayfasından bana ulaşmanızı rica ediyorum.