Eğitim Tasarımcısının 8 Temel Rolü

Daha önceki yazımda kurumsal eğitim tasarım sürecinden bahsetmiştim (ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz). Bu yazımda da eğitim tasarım sürecinde konu uzmanı kadar önemli rol oynayan eğitim tasarımcılarından beklenen 8 temel rolden bahsedeceğim.

1- Yazıcı
Çoğu durumda, konu uzmanları eğitim içeriği olarak ellerindeki tüm teknik belgeleri, prosedürleri veya sunumları size gönderir (Hatta konu uzmanı ile tek görüşmeniz bu dosyaların bulunduğu ortak alanın yeri ve içindeki belgeler hakkında bilgi verdiği toplantı olabilir). Eğitim tasarımcısından bu içerikleri alması, eğitimin amacını ve hedef kitleyi düşünerek bir Word veya Powerpoint dosyasına dönüştürmesi beklenmektedir. Askerliğini yapmış arkadaşlar için anlaması daha kolay: “Evet, askerdeki yazıcılıktan hiç farkı yok.”

2- Araştırmacı
Bu maddeyi özellikle “Yazıcı”nın altına yazdım. Konu uzmanının verdiği veya hazırladığı içerikler kimi zaman çok yüzeysel kalabilir. Eğitim tasarımcılarından eğitim içeriğini daha ilgi çekici hale getirmek veya eğitimin amacını karşılayacak şekilde farklı bilgilere de yer vermeleri beklenmektedir.

3- Sorun Çözücü
Eğitim tasarım sürecinin içinde kaçınılmaz bir şekilde sorunlar vardır (Profesyonel iş hayatımda şimdiye kadar mükemmel bir eğitim tasarım süreci ile karşılaşmadım; karşılaşanı da görmedim). İhtiyaç analizi süresinde kimse ile görüşemezsiniz, konu uzmanının hep işi vardır, e-eğitimlerde firma ile sorun yaşarsınız (firma da sizinle sorun yaşayabilir), eğitim yönetim sistemine yüklediğinizde paketle ilgili sorun yaşarsınız, konu uzmanı / birim yöneticileri daha önce onay verdikleri bir içeriğin / görselin değişmesini isteyebilir, sınıf eğitimlerinde dokümanlarda sorun olabilir veya katılımcılar gelmeyebilir. Kısaca bu sorunları çözmesi beklenen kişi eğitim tasarımcısıdır.

4- Yenilikçi
Teknoloji, hedef kitlelerimizin beklentileri veya alışkanlıkları sürekli değişiyor. Eğitim tasarımcılarının kendini sürekli güncel tutması, yeni teknolojileri veya araçları eğitimlerine uygulaması (bazı durumlarda şirket içinde uygulanması planlanan yeni teknolojiler demo olarak eğitimlerde de kullanılabiliyor) beklenmektedir.

5- Proje Yöneticisi
Büyük eğitim ve gelişim projeleri dikkatli bütçe ve zaman yönetimi gerektirir. Özellikle bir firma veya birden fazla konu uzmanı ile çalıştığınız durumlarda eğitim tasarımcısının proje ve kaynaklarını yönetme becerisi de göstermesi gerekmektedir.

6- (Sosyal) Medya Uzmanı
Her eğitim tasarım uzmanı video kaydetme-kesme, ses kaydetme-kesme, Microsoft Office programlarını kullanma gibi temel yetkinlere sahip olmalıdır. Günümüzde bu yetkinliklere sosyal medyayı, trendleri takip etme gibi yetkinlikler de eklendi.

Bu, özellikle Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünden mezun arkadaşlar için geçerli. Konu uzmanı size hangi bölümden mezun olduğunuzu sorduğunda içinde bilgisayar geçen bir bölümden mezun olmanız sizi potansiyel “Bilgi İşlemci / IT Guy” olarak düşünmesine neden olabilir. Sonrasında kendinizi Powerpoint’te doğum günü davetiyesi hazırlarken bulabilirsiniz. Dikkat.

7- Editör
Eğitim hazırlandı, hedef kitlenize sunuldu, ölçümlemeler yapıldı. Sizin göreviniz burada bitti mi? Hayır. Birçok durumda içeriğin güncelliğinin de konu uzmanı yerine sizin takip etmeniz istenecektir. Bu durum için profesyonel tavsiyem; mümkün olduğu kadar, oluşturduğunuz eğitimle duygusal bağlarınızı koparmanızın faydalı olacağıdır.

Bunun iki nedeni var.
(1) Konu uzmanı, yöneticisi veya herhangi bir paydaş ile sorun yaşamış olabilirsiniz. Bunun o eğitime özel olduğunu düşünün. Yoksa ilerdeki iş ortaklığınıza 1-0 geriden başlamış olursunuz.
(2) Hazırladığınız eğitim içeriği veya uygulama o eğitime özeldi. Her ne kadar başarılı bir uygulama olsa da farklı bir hedef kitle veya eğitim ihtiyacı için uygun olmayabilir.

8- Geliştirici
Diğer tüm rollerde veya yetkinliklerde eğitim tasarımcısı – konu uzmanı ilişkisinden bahsedebiliyoruz. Ancak sizden herhangi bir konuda araştırma yapmanızı ve eğitim tasarlamanız istenebilir (özellikle davranışsal konulardaki eğitimlerde süreç bu şekilde gerçekleşiyor). Kendinize güvenin, daha önce bu alanda yapılmış içerikleri inceleyin, en önemlisi de sektörde ilgili alanda uzman olan kişilerin ve hedef kitlenizin görüşlerini alın.

Bu blogu, kurumsal akademilerin yapılandırılması, kurumsal eğitim ve gelişim, yetenek yönetimi, yetkinlik analizi, öğrenme yolculuğu tasarımı, öğretim tasarımı, iç eğitmenlik, gelişim faaliyetlerinin tutundurulması ve kültürel dönüşüm konularında bilgi, deneyim ve uygulamalar paylaşmak oluşturdum. Ele aldığım herhangi bir konu ile ilgili sorunuz ya da yayınlanmasını istediğiniz bir konu öneriniz olduğunda gunduz.guldamlasi@outlook.com e-posta adresinden veya Bize Ulaşın sayfasından bana ulaşmanızı rica ediyorum.